nurse

مراکز ارائه دهنده خدمات پزشکی از پرخطرترین محیط‌ های کاری هستند

مدیر مرکز تخصصی طب کار پورسینا با تاکید بر این مطلب که مراکز ارائه دهنده خدمات پزشکی، یکی از پرخطرترین محیط‌های کاری هستند، گفت: شرایط کاری در محیطی غیرایمن و ناسالم به تدریج منجر به تحلیل رفتن پرسنل پزشکی می‌ شود. دکتر سوسن صالحپور در گفت و گو با خبرنگار ایسنا منطقه دانشگاه علوم پزشکی تهران ارتقاء سلامت و رفاه پرسنل پزشکی را منجر به ارتقاء کیفیت خدمات و تقویت نظام خدمات سلامت دانست و گفت: از آنجایی که وظیفه کادر گروه پزشکی مراقبت از بیماران و مجروحین است، اغلب این گونه تصور می‌شود که این افراد در برابر بیماری ها و آسیب‌ها مصون هستند، درحالیکه حفاظت شغلی این گروه امری حیاتی برای داشتن یک نظام سلامت مناسب و توانمند برای هر کشوری است. وی با بیان اینکه در بین کارکنان بیمارستان، در مقایسه با مشاغل دیگر، آمار بالای بیماری ها و آسیب‌های غیرکشنده شغلی وجود دارد، خاطر نشان کرد: عوامل بیولوژیک مانند وجود انواع میکروب ها مثل هپاتیت و اچ‌آی‌وی، عوامل شیمیایی شامل انواع مواد ضدعفونی‌کننده، پاک کننده و داروها، عوامل فیزیکی همچون سرو صدای محیط و دستگاه‌ها باعث بروز آسیب های شدید در کادر پزشکی می شود.

صالحپور عدم رعایت اصول ارگونومیک را یکی دیگر از عوامل خطرساز در کادر پزشکی دانست و افزود: ایستگاه‌های کاری و وضعیت‌های بدنی نامناسب که عامل ایجاد انواع مشکلات اسکلتی عضلانی مانند کمردرد، مشکلات اندام‌های فوقانی، شانه و سندرم تونل کارپ جزء این عوامل هستند. این متخصص طب کار و بیماری های شغلی یادآور شد: خطرات برق‌گرفتگی،  آتش‌سوزی به ‌علت وجود انواع دستگاه‌های الکتریکی، گازهای قابل اشتعال در محیط کار و از همه مهم‌تر آسیب‌های روانی اجتماعی ناشی از استرس، فرسودگی شغلی، شیفت‌های کاری نامناسب، خشونت از طرف بیماران و همراهان آنان از دیگر عواملی است که باعث آسیب های جدی در کادر پزشکی می شود.

اقدامات پیشگیرانه برای کاهش آسیب های شغلی

وی تصریح کرد: تنظیم و برنامه‌ریزی اصولی شیفت‌های کاری باعث می شود تا کارکنان دچار عوارض شیفت کاری مثل مشکلات خواب، اختلالات گوارشی، مشکلات قلبی عروقی و یا روانی نشوند. همچنین در بدو استخدام افراد از نظر صلاحیت جسمی و روانی باید توسط متخصص طب کار تایید شوند.صالحپور ادامه داد: با معاینات پزشکی برنامه‌ریزی شده و هدفمند، بیماری پرسنل در صورت وجود در مراحل اولیه و قبل از آنکه منجر به علایم بالینی و عوارض غیر قابل برگشت در آنان  شود؛ باید مشخص و درمان شود تا به مرور زمان باعث بروز آسیب های جدی در آنان نشود. مدیر مرکز تخصصی طب کار پورسینا از اقدامات بسیار مهم دیگر برای حفظ سلامت پرسنل خدمات پزشکی را تنظیم و پیاده‌سازی یک برنامه مدیریت استرس دانست و افزود: استرس مزمن و کنترل نشده در درازمدت نه تنها می‌تواند منجر به فرسودگی شغلی شود، بلکه عوارض جسمی، روانی، مشکلات سازمانی مانند افزایش غیبت، کاهش کارایی کارکنان و کاهش رضایت مندی دریافت کننده خدمات را به دنبال داشته باشد.
این متخصص طب کار با اشاره به اینکه اقدامات مدیریتی یکی دیگر از راهکار های موثر در ارتقاء سلامت کارکنان مراکز بهداشتی درمانی است، در پایان گفت: تشکیل یک کمیته سلامت و ایمنی، تشخیص و ارزیابی خطرات موجود در محیط کار، پایش دوره‌ای سلامت پرسنل، آموزش پرسنل، اصلاح رفتارهای فردی، استفاده از تجهیزات حفاظت شخصی جزء اقدامات پیشگیرانه اولیه محسوب می‌شوند.


ایسنا منطقه علوم پزشکی تهران
خبرنگار: ۴۰۰۰۲۳

منبع: مراکز ارائه دهنده خدمات پزشکی از پرخطرترین محیط‌ های کاری هستند